2025 – 04 – 18 d. Šilutės pirmojoje gimnazijoje vyko jau šeštoji konferencija „J. G. Herderio skaitymai“. Šį kartą konferencija buvo skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150 – osioms gimimo metinėms paminėti.

Į konferenciją atvyko svečiai iš Klaipėdos universiteto, Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos, Neringos gimnazijos, atskirų Šilutės savivaldybės mokyklų ir įstaigų. Pati konferencija vyko kontaktiniu ir nuotoliniu būdu – dr. Liucija Citavičiūtė iš Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto prie mūsų renginio prisijungė iš Vilniaus. Skaitymų dalyvius pasveikino Šilutės pirmosios gimnazijos direktorės pavaduotoja Laimutė Agrafina Eglinskienė ir Šilutės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dainora Butvydienė.

Šie Skaitymai buvo ypatingi, nes visa veikla  patikėta mūsų mokiniams. Svečiams – dr. A. Juozaičiui, dr. J. Sučylaitei, dr. L. Citavičiūtei, KU doktorantei M. Kontrimei, Neringos gimnazijos direktoriui S. Survilai, Dainorai Butvydienei  ir kitiems – teko atsakinga mokinių darbų ir pasirodymų vertintojų misija.

Pirmoji – įvadinė – konferencijos dalis buvo muzikinė. Joje pasirodė Šilutės pirmosios gimnazijos folklorinis ansamblis, vadovaujamas mokytojos Giedrės Pocienės, ir Šilutės meno mokyklos auklėtiniai: Karolis Raicevičius ( M. K. Čiurlionis, Mazurka e – moll ), Ąžuolas Lukošius ( M. K. Čiurlionis, Mazurka h – moll ) ir Milana Čiuhriajeva ( M. K. Čiurlionis. Noktiurnas cis – moll ). Vaikai puikiai atliko įvairius M. K. Čiurlionio kūrinius. Juos ruošė mokytojos: Liudmila – Sandra Tunaitienė ir Liudmila Mikkelsen.  Į konferenciją juos atlydėjo ir Šilutės meno mokyklos direktorė Daiva Pielikienė.

Toliau – akademinė konferencijos dalis, kurioje savo darbus apie M. K. Čiurlionį, jo asmenį, kūrybą ir laikmetį pristatė Šilutės pirmosios gimnazijos II klasių mokiniai: Vilius Glebavičius „Kodėl M. K. Čiurlionis laikomas lietuvių tautos genijumi?“, Dominyka Mincėvič „ Kaip įamžintas M. K. Čiurlionio atminimas?“, Elzė Budraitytė ir Aistis Lebeckis „Ką jaunimas žino apie M. K. Čiurlionį? Apklausos išvados“ bei Gabrielė Rimkutė „M. K. Čiurlionis – jo laikas ir mūsų laikas…“ Mokinius ruošė mokytojas Algirdas Gečas. Mokiniai parodė gilias žinias ir gebėjimus jas pristatyti gausiai auditorijai.

Vėliau konferencijoje vyko kita jos dalis „ Apie M. K. Čiurlionį kitaip …“. Joje Šilutės pirmosios gimnazijos teatro 3 klasė, vadovaujama mokytojos Jolitos Ežerinskė,s parodė keletą vaizdelių pagal Arvydo Juozaičio dramą „Čiurlionis. Juodoji saulė“. Pirmosios gimnazijos abiturientė Goda Džalagonija perskaitė M. K. Čiurlionio eilėraštį „Sonata“. Ją ruošė mokytoja Lina Liepinienė. Pasirodo, Čiurlionis kūrė ir tokius dalykus! Po to Neringos gimnazijos mokinė Aistė Sofija Keršytė pristatė savo parengtą filmuką „M. K. Čiurlionis. Raktas į kitą pasaulį”. Tai buvo puikus, įsimintinas mokinės darbas. Jai ruoštis padėjo Neringos gimnazijos mokytoja Vilma Maksevičienė.

Šią Skaitymų dalį užbaigė Šilutės pirmosios gimnazijos dailės mokytoja Jūratė Leonienė ir bibliotekininkė Laima Jablonskytė, kurios pristatė gimnazijoje vykusį piešinių konkursą, skirtą M. K. Čiurlioniui, “Menas beribis” ir apdovanojo šio konkurso laureatus.

Skaitymų pabaigoje garbūs mūsų svečiai, išsirikiavę prieš gausią žiūrovų auditoriją, tarė savo žodį, pastebėjimą ar mintį, bandydami atsakyti į iškeltą jiems klausimą: „Ką man reiškia M. K. Čiurlionis?“, „Ką M. K. Čiurlionis palinkėtų dabartinei Lietuvos kartai?…“

Drąsiai galima teigti, kad kiekvieno svečio pasakyta mintis, idėja ar pamąstymas visus mus vertė suklusti – vieniems svečiams Čiurlionis tai taika, kitiems – savo tautinės tapatybės suvokimas, susiliejimas su gamta… Dar kitų M. K. Čiurlionis suvoktas kaip tikras iššūkis gyventi, jausti ir būti atsakingu žmogumi… Pabaigoje buvo paklausta, ar šiuolaikiniam jaunimui reikia Čiurlionio ir atsakyta teigiamai… Buvo pabrėžta, kad Lietuvos jaunimas mato Čiurlionį, vertina jį, stengiasi suprasti.

Salėje, kurioje susirinko daug Šilutės pirmosios gimnazijos mokinių, buvo tylu, visi susidomėję gaudė kiekvieną ištartą žodį… Buvo puiku jausti ir suprasti, kad konferencija pasiekė savo tikslą – M. K. Čiurlionis mums tapo artimesnis, galbūt net ir labiau suprantamas.

Dėkoju visiems kolegoms ir mūsų bičiuliams, kurie dalyvavo konferencijoje arba prisidėjo ją organizuojant. Ačiū už pagalbą ir gimnazijos mokinių savivaldai.

Pagal susidariusią tradiciją konferencijos pabaigoje būdavo skelbiama kitų metų konferencijos tema. Šį kartą tokia tema „atsirado“ tik po mūsų renginio, bet ji yra labai simboliška ir prasminga – 2026 m. konferenciją skirsime Šilutės gimnazijos atkūrimo 30 – mečiui. Juk būtent 1996 m. Šilutės 1 – ajai vidurinei mokyklai tuometė Švietimo ir mokslo ministerija  suteikė gimnazijos statusą! Taip buvo atkurta pirmoji gimnazija Šilutės krašte!

Kviečiu prisidėti ir dalyvauti „J. G. Herderio skaitymuose 7“.

Konferencijos organizatorius Šilutės pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas – ekspertas Algirdas Gečas.

Šilutė

2025 – 04 – 23 d.